Generell informasjon om studiespesialiserende program
Kunnskapsløftet
Fra og med høsten 2006 ble skolereformen Kunnskapsløftet innført med nye læreplaner og ny struktur for videregående skole. Du kan også se på http://www.utdanningsdirektoratet.no for nærmere opplysninger.
Krav til timetall og fagsammensetning
For å få vitnemål og generell studiekompetanse fra studiespesialiserende utdanningsprogram, må du ha minimum 90 timer per uke over 3 år. Beskrivelse av de enkelte fagene finner du på www.wang.no/skoleplan2010. Du kan også se på http://www.utdanningsdirektoratet.no for nærmere opplysninger.
Vg1
I starten av første skoleår er elevene naturlig nok ofte i villrede når det gjelder valg av programområde og programfag for Vg2 og Vg3. Dette trenger de imidlertid ikke ta stilling til før etter juleferien første skoleår.
I Vg1 får elevene basiskunnskaper i fagområder som gjør det enklere å planlegge videre. Det arrangeres dessuten informasjonsmøter med både elever og foreldre. Vi er opptatt av at elevene skal trives, og ser det som en viktig oppgave å følge opp hver enkelt av dem.
Matematikk 1T eller 1P
Matematikk er en del av vår globale kulturarv. Faget griper inn i mange vitale samfunnsområder, som medisin, økonomi, teknologi, kommunikasjon, energiforvaltning og byggevirksomhet. Solid kompetanse i matematikk er derfor en forutsetning for utvikling av samfunnet.
I kunnskapsløftet er matematikk blitt et obligatorisk 2-årig fag. 5 timer i Vg1 og 3 timer i Vg2. Du kan velge mellom teoretisk matematikk (1T) og praktisk matematikk (1P). Dette valget foretar du på søknadsskjema for Vg1. Hvis du velger praktisk matematikk, kan du ikke fordype seg i matematikk/realfag innenfor programområdet for realfag i Vg2 og Vg3.
Matematikk - 1T Hovedområder:
Tall og algebra, geometri, sannsynlighet og funksjoner.
Matematikk - 1P
Matematikken i dette kurset er noe lettere og mer praktiskorientert enn i 1T. Hovedområder: Tall og algebra, geometri, økonomi, sannsynlighet og funksjoner.
Fremmedspråk 1 og 2
Vi tilbyr spansk, tysk og fransk som fellesfag. Du kan velge å fortsette med språket ditt fra ungdomsskolen, eller begynne med spansk på begynnernivå. Begge kursene er to-årige. I en overgangsordning frem til 2009 er det lov å avslutte både fremmedspråk 1 og 2 etter Vg2. For nærmere informasjon, se rundskriv F-03-06.
NB! Hvis du begynner med fremmedspråk 1 på Vg1 og ønsker å ha dette faget som fellesfag alle 3 årene, kan du ikke velge tilleggsprogramfag i Vg3.
Fag- og timefordeling: Utdanningsprogram for studiespesialisering
|
Vg1
|
Vg2
|
Vg3
|
|
|
Fellesfag (15 t/uke)
|
Fellesfag (15 t/uke)
|
|
4 t Norsk
|
4 t Norsk
|
6 t Norsk
|
|
5 t Engelsk
|
3 t Matematikk
|
4 t Historie
|
|
5 t Matematikk
|
2 t Historie
|
3 t Religion
|
|
5 t Naturfag
|
4 t Fremmedspråk
|
2 t Kroppsøving
|
|
3 t Samfunnsfag
|
2 t Kroppsøving
|
|
|
2 t Geografi
|
|
|
|
4 t Fremmedspråk
|
5 t Toppidrett 2
|
5 t Toppidrett 3
|
|
2 t Kroppsøving
5 t Toppidrett 1
|
Programfag (10 t/uke)
fra eget programområde
|
Programfag (10 t/uke)
fra eget programområde
(Må være innenfor samme programfagenhet som Vg2)
|
|
|
Valgfritt programfag
(5 t/uke)
Kan velges fra eget eller andre programområder
|
Valgfritt programfag
(5 t/uke)
Kan velges fra eget eller andre programområder
|
|
35 uketimer totalt
|
35 uketimer totalt
|
35 uketimer totalt
|
I tillegg kommer 2 uketimer Toppidrett hvert skoleår
